.

poniedziałek, 4 czerwca 2012

Pułapka nadmiernego optymizmu

Taki tytuł nosi artykuł w kwietniowym Scientific American, który doskonale wpasowuje się opublikowane przez KNF wyniki ankiety w zakresie wyników uzyskiwanych przez inwestorów na rynku forex.

Wspomniany na wstępie artykuł traktuje o tzw. efekcie lokowania się powyżej przeciętnej. Efekt ten polega na tym, że zdecydowana większość ludzi zbyt przesadnie wierzy w swoje umiejętności na danym polu, o ile tylko mają jakiekolwiek doświadczenie w danym temacie. W efekcie zbyt optymistyczna ocena swoich umiejętności może wpływać na podejmowanie zwiększonego ryzyka. 
W książce "Thinking, Fast and Slow" autorstwa Daniela Kahnemana, która została przywołana w rzeczonym artykule, udowodniono że "większość z nas postrzega świat jako przyjaźniejszy, niż jest on w rzeczywistości, swoje własne zalety jako większe, niż są naprawdę, a cele jako łatwiejsze do osiągnięcia". 
Statystyki wskazują, że nieco ponad 30% małych przedsiębiorstw w USA jest w stanie przetrwać na rynku kilka lat, choć ponad 80% przedsiębiorców jest przekonanych, że odniosą sukces w długim terminie. 

Podobny efekt lokowania się powyżej średniej możemy zresztą oglądać na co dzień na naszych drogach - niemal każdemu, kto ma prawo jazdy dłużej niż rok wydaje się, że jeździ co najmniej tak dobrze jak Hołowczyc.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz