.

sobota, 21 stycznia 2012

Gdzie jest Jurek?

Czy zastanawiałeś się kiedyś jaka jest historia banknotu dolarowego, który masz w portfelu lub szufladzie? Teraz możesz prześledzić jego losy dzięki projektowi Where's George. Dzięki tej stronie internetowej w szczególności możemy podejrzeć, w jakich miejscach i kiedy bywał nasz banknot. Stąd już bardzo prosta droga do obliczenia, jak szybko nasz bohater się przemieszczał i jakie odległości pokonywał.

Każdy użytkownik portalu po uprzedniej rejestracji może wpisać serię i numer swojego banknotu. Aby nie dochodziło do oszustw, numer banknotu znany jest tylko jego posiadaczowi (tzn. nie ma możliwości jego podejrzenia na stronie projektu). System sprawdza, czy wprowadzony banknot był już wcześniej zarejestrowany. Jeśli tak, to dopisuje tylko nową lokalizację dla banknotu, oblicza dystans jaki banknot przebył, a nawet ilustruje historię jego wędrówki na mapie świata. 

Istnieje europejski odpowiednik tej amerykańskiej strony, także w języku polskim - EuroBillTracker. 170 tysięcy zarejestrowanych użytkowników raportuje lokalizację swoich znaków pieniężnych. Bez obaw, dane dotyczące tożsamości właściciela oraz miejsce przechowywania pieniędzy nie są zbierane - do rejestracji potrzebny jest tylko kod pocztowy oraz email.
EuroBillTracker jest nieco bardziej rozbudowany niż jego amerykański kolega i pokazuje dużo głębsze statystyki. Możemy na przykład zobaczyć, że banknoty zazwyczaj nie poruszają się z prędkością większą niż 500 km na dzień. Jednocześnie widać, że najczęściej obracanym znakiem jest banknot o nominale 5 euro. 
Możemy także podejrzeć mapy z podróżami wszystkich banknotów, jakie "przeszły" przez Polskę i zobaczyć gdzie najczęściej później lądowały. Zachęcam do samodzielnej zabawy z portalem.

Z bardziej interesujących projektów znalazłem także Where is Lizzy. Ciekawe, kiedy powstanie odpowiednik dla złotówki.... Projekt mógłby się na przykład nazywać "Gdzie jest Król"?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz