.

wtorek, 1 listopada 2011

MF Global - upadek

W dniu wczorajszym (31 X) spółka MF Global Holdings Ltd (poprzednio firma była znana jako Man Financial) wystąpiła do amerykańskiego sądu o ochronę przed wierzycielami. Wystąpienie o ochronę nastąpiło w efekcie załamania się rozmów z grupą Interactive Brokers, która miała przejąć aktywa konkurenta. MF Global to jeden z większych światowych brokerów oferujących m.in. usługi forex. Będzie to prawdopodobnie piąte co do wielkości bankructwo w historii Stanów Zjednoczonych (po Lehman Brothers Holdings Inc., Washington Mutual Inc., CIT Group Inc. i Conseco Inc.; źródło BankruptcyData.com)


Pytany w sądzie o przyczyny złego stanu rzeczy MF Global oświadczył, że to... wina regulatorów. FINRA bowiem nakazała niedawno temu brokerowi:
- zwiększyć kapitał w celu dalszego zawierania transakcji spekulacyjnych na własny portfel,

- podać do publicznej wiadomości wysokość strat, jakie spółka miała na portfelu składającym się z długu krajów takich jak Belgia, Włochy, Hiszpania, Portugalia i Irlandia (na nominał 6,3 miliarda USD).

W efekcie 25 października MF Global opublikował kwartalne wyniki ukazujące największą stratę finansową w historii spółki -  191,6 mio USD. Akcje natychmiast spadły o 2/3 swojej wartości.

Jednocześnie pojawiły się bardzo niepokojące sygnały, że broker nie stosował niezwykle ważnej zasady odseparowania środków klientów od środków spółki. Obecnie SEC i CFTC sprawdzają co dakładnie stało się ze środkami klientów (mówi się o kwocie 700 milionów USD). Przypuszcza się, że środki te zostały wykorzystane pod transakcje własne brokera.

Pod zarządem dotychczasowego prezesa, Jona Corzine (typowanego jakiś czas temu na następcę Timothy Geithnera) 200-letni MF Global miał przekształcić się w nowoczesny bank inwestycyjny. W tym celu MF Global zaczął zawierać transakcje na własny portfel, odchodząc tym samym od bycia klasycznym pośrednikiem

Giełdy i banki (m.in. New York Federal Reserve) zrywają umowy z MF Global. London Metal Exchange oświadczyło, że odcięło brokera od handlu na giełdzie. Podobne ruchy wykonało CME (które jest operatorem giełd CME i CBOT) oraz NYSE. 

W Australii (ASX) wstrzymano z kolei obrót na kontraktach futures na zboże z uwagi na zagrożenie obrotu. MF Global był kluczowym animatorem na tym rynku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz