.

czwartek, 23 grudnia 2010

Lewar i jazda samochodem

Zabrzmi to trywialnie, ale korzystanie z wysokiego lewarowania kojarzy mi się z (szybką) jazdą samochodem. Dlaczego? Przekonajcie się sami:
1. wysoka prędkość pozwala na szybkie przemieszczanie się z punktu A do punktu B. Wysoki lewar pozwala analogicznie na szybkie zmiany stanu posiadania.
2. ale uwaga... badania dowodzą, że w miarę zwiększania prędkości kąt widzenia kierowcy się zawęża. Wydaje się, że podobnie jest na rynkach finansowych - im większy lewar stosuje inwestor, tym jego pole widzenia jest węższe.
3. efekt może być taki, że jadąc zbyt szybko można zginąć. Przy wolnej prędkości i zderzeniu może nam co najwyżej odpaść ramka z rejestracji. Na rynkach finansowych jest podobnie - jak masz zarobić to i tak zarobisz. Stosując niskie lewary możesz stracić co najwyżej tylko część swojego majątku. Wysoki lewar może skończyć się kasacją rachunku.
4. dostrzegam też pewną analogię pomiędzy osobami emocjonalnie uzależnionych od wysokich prędkości z osobami potrzebującymi grać w oparciu o wysoką dźwignię finansową.

A teraz z serii "porady spod lady":
1. jeśli zbyt często będziesz zmieniał kierunek swojej jazdy prawdopodobnie nigdy nie osiągniesz celu (stopy zwrotu, zysku), bo będziesz się kręcił w kółko,
2. zanim wyruszysz w podróż określ cel swojej podróży. Jeśli okaże się, że cel jest bliski może nie warto samemu jechać autem tylko skorzystać ze środków zbiorowej komunikacji (fundusze)?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz